Časté dotazy
Měkký vs. tvrdý zubní kartáček
Trendem moderní doby je používání měkkých kartáčku. Ten svědčí zubům i dásním daleko lépe, než kartáček s tvrdými a ostrými vlákny. Zda po změně typu kartáčku dásně přestanou krvácet, je to známka toho, že jim měkčí kartáček svědčí lépe.
Jestliže už jste již tvrdost zubního kartáčku změnili a dásně stále krvácí, je vhodné navštívit stomatologa nebo dentální hygienistku. Může se totiž jednat o zánět dásní, způsobený přítomností zubního kamene a plaku, se jehož odstraněním vám nejlépe pomůže a poradí stomatolog či dentální hygienistka.
Výhody měkkého zubního kartáčku
Při správném použití odstraňuje plak a nedochází k poranění měkkých ani tvrdých zubních tkání.
Měkké zubní kartáčky jsou vhodné:
-
po chirurgických zákrocích v oblasti zubů, dásní
-
u lidí s citlivými krčky zubů
-
u lidí s krvácivostí dásní
Nevýhody měkkého zubního kartáčku
-
stále ještě jsou utlačovány tvrdými kartáčky
-
rychleji se opotřebují při nevyhovující technice čištění zubů
Výhody tvrdého kartáčku
-
Jsou často levné, dostupnější
-
Jsou vhodné k čištění snímatelných zubních náhrad
Nevýhody tvrdého kartáčku
-
často má ostrá zakončení vláken a velkou pracovní část
-
díky tvrdosti se štětiny špatně naklání a tím dochází k zranění dásní a nedostatečnému vyčištění zubů v oblasti krčků
Vyčistíme opravdu všechna místa kartáčkem?
Při čištění zubů zubním kartáčkem odstraníme plak z retní strany, jazykové strany a kousací pločky. Každý zub má však pět plošek.
Jak vyčistíme mezizubní prostory? Jak vyčistíme jazyk?
K odstranění plaku je zapotřebí nejen vhodný zubní kartáček a správná technika čištění zubů, ale i mezizubní pomůcky a pomůcka na odstraňování plaku z jazyka.
K tomu nám poslouží:
-
mezizubní kartáčky
-
dentální nit
-
superfloss
-
solo kartáček
-
škrabka na jazyk
Mezizubní prostory jsou často podceňovány a výsledkem je vznik mezizubních kazů, tvorba zubního kamene následkem zrání neodstraněného plaku v mezizubních prostorech a následně rozvoj parodontitidy.
Použití mezizubních pomůcek je jednoduché, nezbytné a mělo by se stát součástí dentální hygieny každého člověka.
Protože ne všichni máme stejné anatomické poměry v ústech (velikost mezizubních prostor) je nutno zvolit individuální mezizubní pomůcky.
Se správným výběrem těchto pomůcek vám pomůže dentální hygienistka nebo stomatolog.
Mezizubní kartáček
Jak už lze z názvu odvodit, slouží k čištění mezizubních prostor.
Každý výrobce těchto kartáčků volí různé barvy k rozeznání velikostí mezizubních kartáčků, proto je důležité nechat si naměřit potřebnou velikost tohoto kartáčku u stomatologa nebo dentální hygienistky.
Nevhodná velikost kartáčku může poškodit mezizubní papilu nebo naopak jeho účinek při malé velikosti nebude dostatečný.
Parodontitída je dědičná
Tímto tvrzením často mnoho lidí omlouvá svůj stav chrupu. Mnozí věří, že parodontitída je dědičná, a že se tímto onemocněním nedá nic dělat.
Dědičnost je přenos znaků a vlastností, včetně chorob, z jedince na potomky. Podstatou dědičnosti jsou geny tvořené deoxyribonukleovou kyselinou, která je ve formě chromozomů uložena v jádře každé buňky, včetně buněk pohlavních – vajíček a spermií. Ty svým splynutím dávají vznik novému jedinci, který tak obsahuje polovinu dědičné informace od každého z rodičů.
Dědičných vlivů na zdraví dutiny ústní může být mnoho V případě parodontitídy a gingivitídy je nutné říci, že vznik zubního povlaku není dědičný! Dědičná může být pouze schopnost organismu bránit se jeho nepříznivým vlivům (imunita organismu) a například i složení tvrdých zubních tkání (množství a kvalita skloviny). Zdědit můžeme např. chorobu, která do jisté míry vyvolává či zhoršuje stav chrupu a dásní.
Proto je někdo vůči negativním vlivům mikrobiálního povlaku odolnější a jiný ne. Správně vyčištěný chrup spolehlivě brání rozvinutí zubního kazu a parodontitidy. Přesto se toto onemocnění ( v různých stádiích postižení) vyskytuje zhruba u 80 % dospělé populace.
Dědičnost u parodontózy hraje svou roli, ale nikoliv zásadní. Nejdůležitější je prevence, tedy správné čištění zubů a pravidelné návštěvy zubního lékaře nebo dentální hygienistky. Pro ty, v jejichž nejbližší rodině se vyskytla závažná parodontóza vedoucí k rychlé ztrátě zubů a objevuje se u nich krvácení dásní, viklavost zubů a zápach z úst, platí tato doporučení dvojnásobně.
Závěr
Parodontitída je závažné onemocnění, a ve většině případů je zapříčiněno zmineralizovaným zubním plakem, který je znakem nedostatečné zubní hygieny.
Jedinou prevencí je:
-
Čištění zubů vhodnými pomůckami – zubní kartáček, mezizubní pomůcky
-
Pravidelné absolvování zubních prohlídek
Zubní kámen se netvoří z vody. Jediné, co může tvorbu zubního kamene urychlit je složení vody – minerálky a tvrdost vody.
Také složení sliny může ovlivnit rychlost tvorby kamene.